Dirty är benämningen när du blandar en existerande läskeblask med något annat, såsom saft, annan sirap eller av någon outgrunding anledning, kaffegrädde?
Hur smakar det?
Första sniffen på drickan och jag yttrar ett intresserat ”ooh”. Det doftar av riktigt härlig vanilj. Vi snackar du köper en vaniljstång på glasburk och sniffar på burkens innehåll hela vägen hem. Som man gör. Smaken är lite åt det hållet med, men det blir weird. För jag känner vaniljen men jag känner också en ganska tydlig citrus smak. Så det är den klassiska citrussmaken på mountain dew, men de har bara pumpat i vanilj. Det funkar, samtidigt som det inte funkar. Jag pendlar mellan att detta är nog ganska gott till att nej detta skär sig i smaken. När man tar si gen klunk känner jag initialt citrusen. Sen kommer det en hint av vanilj smygandes som tar över mer och mer. Till slut är det nästan bara vanilj och citrusen är liksom med på ett hörn. Eftersmaken är lite som om någon tagit honung och blandat ut i vatten. Sötman är ganska hög men ändå ok balanserad. Antagligen tack vare citrusen i drickan. Komplex dricka!
Vart hittar jag läskeblasken?
Okänt inköpsställe dessvärre då detta var en gåva
Slutsats
Mountain Dew är en märklig dricka som jag aldrig blir riktigt klok på om jag gillar eller inte. Men denna varianten är faktiskt ganska så trevlig. Blandningen av vanilj och original mountain dew funkar faktiskt ganska så bra. Det är en rolig dricka för det kommer och går olika smaker. Så man får lite av en upplevelse när man dricker den. Absolut inte endimensionell. Som ”tur” var kom jag över en sockrad variant, den finns som zero också. Men när jag ser att burken innehåller 44g socker totalt så kan jag höra min tandläkare skrika hela vägen från Hisingen.
Slutbetyg
![]()
![]()
![]()
![]()