Hatakosen Ramune – Pineapple

Standard

I japan kallar man ananas för painappuru, visste du det?

Hur smakar det?
Doften imponerar inte. Det är en väldigt subtil ananas, om det ens doftar ananas, jag tycker snarare det är lite sting i det, som en kiwi. Smaken får avgöra helt enkelt. Och där kom ananasen! Inte någon käftsmäll med anans, inte på långa vägar som att ta ett bett av härligt saftig färskskuren ananas, men lite som att slicka på en Ananas Split. Det är just liknelsen till glassen som får upp smaken på drickan lite. Även om jag gärna hade sett att de skruvat upp sockret en aningens då ananas i mitt tycke skall vara väldigt söt i smaken. Eftersmaken påminner även den om ananas split och nog är jag lite sorgsen när flaskan är slut.

Vart hittar jag läskeblasken?
Brukar finnas i butiker med asiatiskt tema, denna köptes i en okänd butik i Jönköpingstrakten. Men finns även på Saigon Food i Göteborg.

Slutsats
Det är nära att Ramune lämnar ”medelträsket” på en trea i betyg, väldigt nära. Det som håller drickan kvar på tre av fem är att den saknar lite sötma. Lite mera ananas tack, lite mera som att öppna en burk konserverad ananas, hälla spadet i en sodastreamer och gå loss. Men helt klart blir det ett köp igen när jag har vägarna förbi en butik med rätt inriktning.

Slutbetyg

Annons

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s