En ordentlig nostalgitripp från det ljuva 80-talet har återuppstått i Norge, lika bra som man minns det eller katastrof?
Hur smakar det?
Nog en av de sötaste dofterna jag känt på länge. Doftar som om någon gjort en koncentrerad lösning av godisbutik och sedan kolsyrat det. Kan inte identifiera någon specifik doft, det är bara godis rätt och slätt. Smaken är den samma, godis och sött, men märkligt nog inte lika intensiv som doften. Den är dock väldigt kort i smaken, ingen större eftersmak att tala om utan den dundrar fram och försvinner bort lika fort som den kom. Jag önskar det fanns något att sätta fingret på, någon frukt eller något godis som dyker upp i tankarna, men det smakar bara som ett virrvarr av olika sötsaker. Det närmaste jag kanske kan komma är ”Röd ammo” vad det nu är tänkt att dessa skall smaka. Efter ungefär halva drickan är man lite trött på det hela och man önskar nästan det skall ta slut.
Vart hittar jag läskeblasken?
Köptes i Norge hösten 2018. Bryggs av Berentsens
Slutsats
Första gången jag drack dessa var jag i rätt ålder, det vill säga runt 4-5 år gammal. Under en period på 80-talet var Rosa Pantern stor, iaf i Norge och det är inte så konstigt att det blev en läskeblask av den tecknade figuren. Snackar vi ren och skär nostalgi är det 5/5. Det blir inte mycket mera nostalgiskt än så här för mig. Men går man på smakupplevelsen så är det lite tråkigt. Obestämt godis i varje klunk och en ganska intensiv sådan blir tröttsamt efter ungefär halva flaskan. Man är kanske för gammal helt enkelt, detta är nog en dricka främst gjord för barn på barnkalas och inte för en man på 30+ som sitter i soffan och tittar på tv en måndagskväll. Det är lite som att titta på en gammal film som inte åldrats väl, eller köra igång något gammalt TV-Spel som inte riktigt åldrats med stil. Men helt klart något för samlaren.
Slutbetyg