Stewarts’s – Key Lime

Standard

stewartskeylimeKey lime har man ju hört talas om några gånger, key lime pie exempelvis, nu dock i dryckes form (och utan paj)

Hur smakar det?
Först och främst, glöm smaken/doften av vanlig lime. Den limefrukten vi är vana vid här i Sverige (som finns på ICA exempelvis) är persisk lime, som tydligen är sötare och har en lite annorlunda smak än denna keylime-frukten. Med det ur vägen så kan det konstateras att doften inte är som någon lime jag någonsin känt. Påminner mig lite om klassiska glassen Solero Shots, det vill säga en lite friskare och sötare version av en limefrukt. Smaken tar mig genast tillbaks till min barndomssemestrar på Kanarieöarna, det smakar liksom Spanien och solstol och isglass. Det går att identifiera limesmaken, men man känner samtidigt att det är något ”konstigt” med den. Smakar initialt mera som Fanta Citron jag druckit när jag varit utomlands (Fanta, liksom coca-cola kan ha ganska olika smak beroende på land) blandat med lite mera socker än vanligt. Eftersmaken är ganska trevlig den med, men blir lite sträv en kort stund innan den söta limefrukten kommer tillbaks. Väldigt välgjord dricka, fullkomligen älskar den.

Vart hittar jag läskeblasken?
Inhandlad på Soda Nation i Stockholm.

Slutsats
Hade faktiskt ingen aning om att det var såpass stor skillnad på en ”vanlig” lime och en key lime. Jag tog och införskaffade ett par limefrukter innan smaktestet så jag kunde jämföra och det är verkligen stor skillnad på doften/smaken från lime vi hittar här i Sverige. Drickan överraskade stort, tänkte att det skulle bli en lite ”tråkig” dricka som var lite för syrlig och som snabbt skulle göra sig ovälkommen, men så blev det inte. Klunk efter klunk tills flaskan var slut och jag njöt hela vägen. Kan verkligen inte skaka den mentala bilden av Kanarieöarna jag fick, vilket väl jagar upp betyget lite extra för mig då det är fina minnen. Helt klart en dricka som måste smakas!

Slutbetyg
laskeblaskburklaskeblaskburklaskeblaskburklaskeblaskburklaskeblaskburk

Annons

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s