Årsmusten har tyvärr fått lämna oss. Istället har vi vintermusten, en vuxnare julmust och julens snackis bland lättretliga julmustdrickare.
Hur smakar det?
Till en början doftar det helt normal julmust, supersöt apotekarnes, men de lovade att denna skulle vara mindre söt? Första klunken och man känner genast att något är annorlunda. Det smakar som att grinchen har varit framme och förorenat julmusten med mörkt öl. Det är bittert och det är inte gott, inte det minsta. Det smakar faktiskt vid närmare analys som om någon hällt whisky i drickan, för det så mycket maltsmak i denna musten att jag lika gärna skulle kunna dra lite vanlig julmust med Jameson whisky i soda streamern och få samma resultat. Om det låter lockande för dig, goda nyheter, detta är julmusten för dig!
Vart hittar jag läskeblasken?
Finns i de flesta matbutiker
Slutsats
Vuxnare julmustar är välkomna i detta hushållet. Nygårdas lagrade julmustar (speciellt romfat) finns det ständigt i förrådet, likaså den heligaste av julmustar: Zeunerts. Men detta är bara blä från start till slut. Inte lika illa som GBG Soda men snudd på. Beklagar Carlsberg men resten av den fina flaskans innehåll åker ut i vasken. Julen är på tok för kort för att plåga smaklökarna med denna maltiga katastrof när det finns så mycket annat gott att dricka.
Slutbetyg